Lira korbowa. Katalog kompozycji

Grafika: Magda Chodorowska

Projekt składa się z dwóch segmentów: warsztatów kompozytorskich i katalogu kompozycji na lirę korbową.

Jesienią 2021 rozpoczął się projekt Warsztaty kompozytorskie wokół liry korbowej i muzyki współczesnej. Zrealizowaliśmy 10 spotkań dla kompozytorów, studentów kompozycji oraz wszystkich twórców zainteresowanych pisaniem muzyki na lirę korbową solo i w zespole od października do grudniu 2021. zajęcia odbyły się w Domu Tramwajarza (Sala Tradycji) dzięki współpracy z Fundacją Pana Gara. Celem projektu jest rozwój twórczości na lirę korbową, realizacja profesjonalnych warsztatów dla twórców muzyki współczesnej. Zajęcia warsztatowe składały się z 2 bloków. Pierwszym były zajęcia w grupie – pokaz możliwości technicznych, brzmieniowych i artykulacyjnych, odsłuch i analiza partytur, praca nad nowymi technikami gry, notacją, wykorzystanie elektroniki. Drugim etapem była praca indywidualna z kompozytorem nad utworem.

Efektem projektu jest powstanie kompozycji oraz utworzenie strony projektu – Katalog kompozycji współczesnych na lirę korbową. W przyszłości planujemy koncert i wydanie płyty. Realizacja warsztatów: Malwina Paszek Konsultacja merytoryczna: Matthias Loibner

W warsztatach wzięły udział kompozytorki i kompozytorzy młodego pokolenia. W ramach projektu 2021/2022 powstało 5 kompozycji. Autorzy: Oliwia Abravesh, Joanna Wilczyńska, Marcin Zieliński, Tomasz CItak i Jakub Królikowski.

Projekt stanowi kontynuację cyklu warsztatów pt. Warsztaty z korbą. Konserwacja.Nauka.Kompozycja z 2020 roku zrealizowanego przez Fundację Korba.

Projekt finansowany przez ZAiKS Fundusz Popierania Twórczości.

Oliwia Abravesh
Joanna Wilczyńska